Od 17.12. 2021 sme v Galérii Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne sprístupnili fotografickú výstavu pod názvom Extrakt. Názov napovedá, že ide o výber z mojej tvorby a tvorby Ruda Prekopa. Prvotná ponuka kurátorky z tejto galérie Ely Porubänovej, že by som mohol mať u nich druhú (prvá bola v 2008) autorskú výstavu, ktorej by bola kurátorkou spolu s Rudom Prekopom sa postupom času a vzájomných stretnutiach vyformovala do momentálnej podoby, kde sú v dolných priestoroch vystavené iba moje diela z niekoľkých cyklov portrétnej tvorby, Tajomné priestory, Podivné bytosti, Z temnoty na svetlo a Pocta zneúcteným. V podkrovných priestoroch sme sa rozhodli, že prepojíme moje dva cykly a to Strážcovia a Všednosti s dvoma cyklami Ruda Prekopa a to Reálovky a Kríže.

Tu je niekoľko fotografii z inštalácie tejto aktuálnej výstavy EXTRAKT, ktorá potrvá do 21.5. 2022. (výstava je predĺžená, pôvodne mala byť do 27.2. 2022)

cyklus HĽADANIE (1999), v pravo dve foto tlačené na plexiske zo série Rodinná tajnička V. – rovesníci (2018)

Rodinná tajnička VI. – portréty duší (2018) projekcia do dymu …………………. foto z cyklu Rodinná tajnička IV. (1942-1996)

z cyklu POCTA ZNEÚCTENÝM (2016-2021) centrálne 5 foto zo série Z TEMNOTY NA SVETLO (2016)

zo série Z TEMNOTY NA SVETLO (2016)

z cyklu POCTA ZNEÚCTENÝM (2016-2021) Ježiš z výjavu Premenenie pána

v tejto miestnosti niekoľko foto na plátne z cyklu TAJOMNÉ PRIESTORY (2004) a vzadu 12 foto PODIVNÉ BYTOSTI (2004)

vstup do podkrovného priestoru kde sú vystavené Reálovky a Kríže Ruda Prekopa a Všednosti so Strážcami z mojej tvorby

Rudo Prekop – Reálovky a Kríže

REÁLOVKY – Rudo Prekop

REÁLOVKY – Rudo Prekop

KRÍŽE– Rudo Prekop

KRÍŽE– Rudo Prekop

foto vo forme kontaktov zo spoločných stretnutí Roba Kočana a Ruda Prekopa v priebehu asi 20 rokov

z cyklu STRÁŽCOVIA (2019 – 2021) – Robo Kočan

z cyklu STRÁŽCOVIA (2019 – 2021) – Robo Kočan

z cyklu VŠEDNOSTI (2010 – 2021) – Robo Kočan

z cyklu VŠEDNOSTI (2010 – 2021) – Robo Kočan

Projekt predstaví „EXTRAKT“ z fotografickej tvorby  Roba Kočana a Ruda Prekopa, prezentujúci ich dlhodobý intenzívny vzťah k stále menej spoločnosťou vnímanému prostrediu miznúcej krajiny. V reálnych, pre verejnosť zatiaľ málo známych fotografických  záberoch objavujú všedný, často nepotrebný a nenápadný  mikrosvet človeka v jemu blízkom prostredí  aj v prírode. Po desaťročiach, v ktorých sa obaja fotografi primárne a úspešne pohybujú na výslní inscenovanej fotografie, ide o iný, vzájomný vizuálny „rozhovor“ dvoch úspešných fotografov, v ktorom hľadajú  kontrasty i paralely reálneho, aj keď rozporuplného sveta človeka, zamýšľajú sa nad otázkami zrodu a zániku, svetla a tieňa, hľadajú akýsi archetyp človeka a krajiny v ich neoddeliteľnej, raz ničivej, inokedy vnímavej koexistencii. Ambíciou výstavy je vyjadriť naliehavý apel na zachovanie zvyškov humánnosti človeka k svetu a prírode . Do kreatívneho deja chcú aktívne  vtiahnuť malého aj veľkého   diváka svojou  prítomnosťou počas trvania výstavy  prostredníctvom komentovaných prehliadok, workshopov, prednášok a  ďalších podujatí. 

Kurátorka výstavy: Ela Porubänová